szwecja-cz-8Potomkowie dawnych mistrzów pracują w Coscie i kilkunastu mniejszych fabrykach budując prestiż szklanego królestwa. W piecu panuje temperatura powyżej tysiąca stopni Celsjusza. Stopiona masa jest formowana za pomocą długiej rurki tzw. piszczeli, do której wdmuchuje się powietrze. Przy pojedynczym produkcie pracuje ręka w rękę od 6 do 8 osób. Choć formowanie szkła wydaje się czynnością prostą jak dmuchanie baniek mydlanych, w istocie wymaga niezwykłej wprawy. Aby zasłużyć na miano mistrza trzeba praktykować w zawodzie co najmniej 10 lat. Przeźroczyste cudeńka można oglądać w przyzakładowej hali. Każda huta z dumą demonstruje fantazyjne dzieła swoich artystów.

Uwaga na łosie! W Szwecji życie ich 300 tysięcy więc ostrzeżenia tego typu trzeba traktować jak najbardziej poważnie. Zderzenie z 800 kilogramowym rogaczem może mieć tragiczne skutki także dla kierowcy i pasażera.

Kto nie spotka łosia na drodze ma szanse zapoznać się z tym leśnym ssakiem w którymś z leśnych rezerwatów. Łoś ma ponad 2 metry w kłębie, jest największym przedstawicielem jeleniowatych na świecie. Naczelny strażnik parku łosi w Grenesen cierpliwie odpowiada wszystkim przyjezdnym na pytania dotyczące rogaczy. Łosie najlepiej czują się na podmokłych łąkach a takich jest w Szwecji pod dostatkiem. Dobrze odżywione rozmnażają się na potęgę. Aby utrzymać ich populacje w granicach niezagrażających innym gatunkom co roku pod odstrzał wyznacza się kilkadziesiąt tysięcy sztuk. Łosie stały się nieoficjalnym symbolem Szwecji i jako takie królują w sklepach z pamiątkami. Zwłaszcza w takich miejscach jak park łosi w Gresen.

Na wschód od krainy szkła i łosi nad cieśniną kalmarską wznosi się forteca jak z bajki, z fosą, mostem i wieżami wielkimi murem. Zamek kalmarski jest chyba najpiękniejszy w Szwecji. Przez długie wieki był też najpotężniejszym i najważniejszym strategicznie. Zbudowano go w 13 wieku obok starczej o 100 lat wierzy obserwacyjnej. W 1397 roku w jego murach podpisano unię kalmarską, która na 130 lat połączyła pod berłem jednego monarchy Szwecję, Danię i Norwegię.