szwecja-cz-6Wygrywanie melodii akurat wtedy gdy wszyscy śpią to osobliwa, żeby nie powiedzieć dokuczliwa tradycji, której początki sięgają połowy 13 wieku. W dawnych wiekach obowiązkiem hejnalisty było wszczynanie alarmu w przypadku wybuchu pożaru. Sygnałem trąbki trębacz meldował swą gotowość a za zaśniecie groziła mu kara śmierci.

W Skanii plaże ciągnął się kilometrami. Gdy nad południową częścią półwyspu skandynawskiego uformuje się ośrodek wyżowy plażowicze mogą delektować się wodą i słońcem przez kilkanaście godzin w ciągu doby.

Spacerkiem przez wydmy z wioski Casenberga dotrzeć można do miejsca owianego aura tajemniczości Ales Steller. Magiczny statek z ogromnych obelisków został ułożony co najmniej 1500 lat temu. Do dziś badacze nie są pewni kto zbudował kamienny krąg i czy wiązał się z nim jakiś kult. Wykopaliska archeologiczne wykluczyły teorie wedle której kamienie miały być grobowcami Wikingów. Przekonująca wydaje się za to wersja zakładająca, ze 70 metrowa łódź była czymś w rodzaju słonecznego zegara i kalendarza. Raczej nie przypadkowe jest bowiem ustawienie rufy kamiennego statku wedle położenia słońca w dniach zimowego i letniego przesilenia. Drewno pozostaje do dziś bardzo rozpowszechnionym budulcem, zwłaszcza a terenach wiejskich. Nie od razu widać, ze domy są drewniane, mimo zamiłowania do naturalności w tym konkretnym przypadku Szwedzi nie żałują farb aby ożywić swoje otoczenie. Fasady błyszczą wszystkimi kolorami tęczy.