szkocja-cz-7Zainspirowało Waltera Scota a także Roberta Luisa Stivensona, który umieścił w niej fabułę kilku swoich opowiadań. Loch Eile to najdłuższe spośród 1732 szkockich jezior, które razem zajmują prawie 5 procent szkockiej powierzchni.

Na małym półwyspie na północnym krańcu Loch Eił wznoszą się dobrze zachowane ruiny zamku Kilczern. Zbudowany w połowie 15 wieku jako siedziba klany Cambers of Grenokly opustoszał 3 wieki później po pożarze spowodowanym uderzeniem pioruna.

O romantycznej aurze szkockich Hajlandz decydują nie tylko wspaniałe krajobrazy ale i pasjonujące historie związane z tą górzysta krainą. Jedna z nich ożywa nad wodami Loch Szil. U stóp monumentu wzniesionego w 1815 roku ku czci księcia Karola stiuarda nazywanego przez sowich ziomków familiarnie Bony Prince Charlie. Ten potomek Marii Stuart spędził młodość we Włoszech. W 1745 roku wsiadł na pokład francuziej fregaty i wylądował na wybrzeżu Szkocji z ambitnym zamiarem odzyskania władzy dla Stiuardów.

Odważny książę przekonał do swojego planu większość klanów i przy ich udziale skompletował silną armię, która wyruszyła na wojnę z anglikami. Karol Edward zbliżał się już na czele swoich oddziałów do Londynu, ale jego szczęśliwa passa dobiegła końca. W bitwie pod Caldern 16 września 1746 roku jego armia doznała upokarzającej porażki. Za głowę księcia Anglicy wyznaczyli nagrodę w wysokości 30 tysięcy funtów. Stiuard skutecznie przez wiele miesięcy wymykał się swoim prześladowcom, chowając się w odludnych zakątkach Hebrydów. Dy pościg był tuż tuż książę po raz kolejny wymykał się z zasadzki. Z pomocą wiejskiej dziewczyny, niejakiej Flory, w kto tej notabene zakochał się bez pamięci zbiegł na wyspę Sky przebrany w kobiecy strój. Flora okupiła swoje poświęcenie 8 miesiącami aresztu w londyńskim więżeniu, gdy zmarła jej ciało owinięto w prześcieradło z łoża Edwarda i pochowano na wyspie Sky.