szkocja-cz-3Tradycyjnie o 13 każdego dnia na zamku odpala się tak zwaną armatę czasu. To pamiątka po czasach gdy wedle wystrzału regulowano chronometry na żaglowcach cumujących w zatoce Farf. Park rozciągający się między zamkiem i Prince Street niczym most łączy bruk starego Edynburga z asfaltem nowoczesnej metropolii. Nad zielonym kompleksem góruje 61 metrowy monument wzniesiony w 1840 roku na cześć powieściopisarza i poety Waltera Scotta. Prince Street garden to oaza wypoczynku dla mieszkańców miasta i turystów. Najruchliwsza arteria Edynburga jest idealnym miejscem na robienie zakupów. W zabytkowych kamienicach rezydują dziesiątki eleganckich butików i sklepów z pamiątkami. Jeden z najstarszych domów handlowych Europy a oprócz nich także hotele i restauracje.

Royal Mail, królewski trakt to ciąg 4 średniowiecznych ulic, które łączy zamek z pałacem Holi Road Hause. Wyrosło wzdłuż niej wiele historycznych budowli jak katedra Sain dzars. Swoją siedzibę miał tu biskup, tutaj rozpoczęło się także wystąpieniem kaznodziei „Szkocja reformacja”.

Roal Mail należy dzisiaj do dudziarzy, którzy są żywą wizytówką działających w zabytkowych kamienicach renomowanych wytwórców kiltów i sklepów z wełnianymi materiałami. Wśród nabywców kraciastych tartanów są nie tylko Szkoci, ale również potomkowie szkockich imigrantów którzy kierowani sentymentem przybywają do ojczyzny swoich dziadków ze stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Wzór kraty nie jest przypadkowy, każdy z nich przypisany jest do określonego klanu.