szwecja-cz-7Kwintesencją sielskiej Szwecji z małymi wioskami rozsianymi wśród lasów, jezior i mokradeł jest Smalandia na południu kraju. To tutaj rozgrywają się przygody dziecięcych bohaterów wykreowanych przez Astrit Lingren – Pipi czy dzieci z Bulerbun. Najlepszym sposobem na poznanie od podszewki dziewiczych krain Szwecji jest podróż kamperem. Pól kempingowych jest mnóstwo, także w rezerwatach przyrody, takich jak prywatny rezerwat Get Negart. Swoją drogą w Szwecji nie ma obowiązku zatrzymywania się w specjalnie wyznaczonych ku temu miejscach.

Na mocy tzw. Allenem Strat każdy obywatel, zresztą przyjezdny również ma prawo do nieograniczonego kontaktu z natura. Jedynym warunkiem jest to, że trzeba pozostawić miejsce odpoczynku w takim stanie w jakim się je zastało. Dobra książka, słońce, woda, delikatna bryza – nie wiele więcej trzeba do szczęścia. Szwecja to idealny cel dla miłośników wędrówek i innych form aktywnego wypoczynku. W kraju tysiąca jezior z nowoczesną infrastrukturą raj mają amatorzy sportów wodnych. Kilkudniowe spływy kajakowe to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu.

W najstarszej i największej hucie szkła zwiedzający z bliska mogą przyjrzeć się jak z bezkształtnej, gorącej masy powstają dzieła sztuki. Specjalistów od dmuchania szkła sprowadził z Czech król Gustaw I Waza w 16 wieku. Tradycje szklarskie są pielęgnowane do dziś.