szkocja-cz-8Highlands – kraina ciszy i samotności. Cudowne góry, głębokie wąwozy, postrzępione wybrzeże smagane wichrami. Bezkresne wrzosowiska, dzika natura. Ukojenie dla zmysłów, natchnienie dla poetów. Większość wycieczek w głąb North Western Highlands rozpoczyna się nad Loch Dui. Na malej wysepce pośrodku jeziora króluje na tle szczytów Half sisters of Kintail – średniowieczny zamek. Wzniesiono go na początku 13 wieku. W 1719 roku podczas powstania Jakobitów dążących do przywrócenia monarchii Stewardów twierdza została poważnie uszkodzona przez ostrzał angielskiego okrętu wojennego. Zamek odbudowano dopiero w 1932 roku, od tamtej pory jest siedziba klanów Mac Rejów.

Wąska serpentyna wiedzie wzdłuż wybrzeża przez fascynującą lecz niezbyt gościnną krainę. Trzeba pokonać najwyżej położoną przełącz Szkocji a za nią czeka podróżnych spory spadek., pikuje się 600 metrów w dół w stronę morza. Przed oczami pojawia się piaszczyste plaże Apple Cross odcinające się swoim różowawym odcieniem od morza, łąk i skał wybrzeża.

Jezioro Loch Torridon otaczają strome, tętniące kolorami stoki gór Torridon. Na południowym brzegu rzeki Loch Torridon między wody i góry wcisnął się wąski pas zabudowań Szekel Dajk, jednego z nielicznych przyczółków cywilizacji w sercu dzikiej krainy.