bazylika-jana-lateranskiegoPo trzech stopniach schodzi się do chrzcielnicy, która ma kształt urny z zielonego bazaltu, a pokrywa jej ozdobiona płaskorzeźbami metalowymi złoceniami.

Dawniej papieże w Wielką Sobotę i w sobotę przed Zielonymi Świątkami uroczyście udzielali w tej chrzcielnicy chrztu ś. Mahometanom i Żydom nawróconym. Dzisiaj w te same dni kardynał Wikary udziela tutaj neofitom chrztu św.

gabinet psychoterapii wrocław

Po bokach są dwie kaplice: jedna ś. Jana Chrzciciela, druga ś. Jana Ewangelisty z V wieku. W tej ostatniej zamykanej starożytnymi brązowymi drzwiami, jest na sklepieniu mozaika z V wieku. Od strony zachodniej jest ołtarz ś. Kufiny i ś. Secondy PP. i MM. spoczywających tutaj. Dwa słupy okrągłe z czarnego marmuru wstawione w mur służyły kiedyś do tortur męczenników. Z tyłu przedsionka poza kaplicą ś. Jana Ewangelisty jest malutki kościółek kwadratowy z roku 641 poświęcony na cześć W. Wenancjusza przez Jana IV papieża. W ołtarzu jest umieszczony bardzo starożytny obraz Najświętszej Maryi Panny.

gabinet psychoterapii wrocław

Przed kościołem na placu stoi obelisk.

Obok bazyliki ś. Jana Later stoi pałac papieski zwany Laterańskim.

To Cię zainteresuje:

– sprzedaż dużych drzew
– pastuch elektryczny dla bydła