bazylika-jana-lateranskiegoPo trzech stopniach schodzi się do chrzcielnicy, która ma kształt urny z zielonego bazaltu, a pokrywa jej ozdobiona płaskorzeźbami metalowymi złoceniami.

Dawniej papieże w Wielką Sobotę i w sobotę przed Zielonymi Świątkami uroczyście udzielali w tej chrzcielnicy chrztu ś. Mahometanom i Żydom nawróconym. Dzisiaj w te same dni kardynał Wikary udziela tutaj neofitom chrztu św.

Po bokach są dwie kaplice: jedna ś. Jana Chrzciciela, druga ś. Jana Ewangelisty z V wieku. W tej ostatniej zamykanej starożytnymi brązowymi drzwiami, jest na sklepieniu mozaika z V wieku. Od strony zachodniej jest ołtarz ś. Kufiny i ś. Secondy PP. i MM. spoczywających tutaj. Dwa słupy okrągłe z czarnego marmuru wstawione w mur służyły kiedyś do tortur męczenników. Z tyłu przedsionka poza kaplicą ś. Jana Ewangelisty jest malutki kościółek kwadratowy z roku 641 poświęcony na cześć W. Wenancjusza przez Jana IV papieża. W ołtarzu jest umieszczony bardzo starożytny obraz Najświętszej Maryi Panny.

Przed kościołem na placu stoi obelisk.

Obok bazyliki ś. Jana Later stoi pałac papieski zwany Laterańskim.