bazylika-sw-piotra2. Zakrystia kanonicka, w niej znajduje się obraz Najświętszej Rodziny malowany przez Fattore i Madonna Juliusza Romano. 3. Sala kapitulna, w której się zgromadzają kardynałowie w czasie dni żałobnych po śmierci papieża i przyjmują posłów zagranicznych. W tej sali są obrazy: Zbawiciela przez Giotto, Ukrzyżowanie ś. Piotra, Męczeństwo ś. Pawia i inne freski, dzieło Melozzego z Forli.

Skarbiec ś. Piotra bogaty w apparata, szczególniejsze ma rzeczy np. dalmatyke, w której Leeon III koronował Karola W. Sześć lichtarzy srebrnych, zrobionych przez Ant. Gentili pod okiem Michała Anioła, Sześć lichtarzy srebrnych, praca Benuenutego Cellini, i cztery lichtarze dzieło Anny Amerani, ozdobione medalionami z kryształu skalnego, dar królów hiszpańskich w roku 1681. Brylant bardzo wielki w kształcie gruszeczki podłużnej, umieszczony w monstrancji, ofiarowany przez Klementynę Sobieską.

Podziemia, groby albo krypty pod kościołom ś. Piotra dzielą się na dwie części: na nowe i stare groby. Wchodzi się około statuy ś. Weroniki i najpierw zwiedza się pierwsze groby, a potem drugie.