bazylika-sw-piotraNa sklepieniu kopuły są różne obrazy mozaikowe. Widziane z bliska są istnymi straszydłami, a dopiero z daleka wywierają swój urok.

Po niszach kościelnych dwoma szeregami niżej i wyżej są umieszczone figury kolosalne z białego marmuru dłuta najpierwszych artystów, zaczynając od wielkich drzwi po prawej stronie, przedstawiające fundatorów zakonów i tak:

Statua świętej Teresy przez Vallego; 2. Statua świętego Wincentego a Paulo przez Brasciego; 3. Statua świętego Filipa Aereusza przez Mainiego. Po drugiej stronie tj. po lewej ręce: 4. Statua świętego Piotra z Alkantary przez Bergara; 5. Statua świętego Kamilla de Lellis przez Pacilli’ego; 6. Statua świętego Ignacego Lojoli przez Rusconi’ego; 7. Statua świętego Franciszka z Pauli przez Mainiego.

Za ołtarzem papieskim ku katedrze św. Piotra po prawej ręce: 8. Statua świętego Eliasza przez Cornacchini’ego; 9. Statua świętego Franciszka Salezego przez Tadoliniego; 10. Statua świętego Dominika przez Legros; 11. Statua świętego Franciszka Caraeeiolo przez Laboureur’a.