bazylika-sw-piotraNad grobem ś. Piotra jest właściwy wielki ołtarz, na którym tylko Ojciec święty celebruje trzy razy do roku,  to jest na Wielkanoc, w ś. Piotra Ap. i w Boże Narodzenie, lub jeśli Ojciec święty nie może, to jeden z kardynałów za osobnym przyzwoleniem. Nad tym ołtarzem unosi się baldachim, wsparty na czterech słupach. Wszystko to z bronzu, ofiara Urbana VIX pap. a dzieło Berniniego. Wysokość baldachimu wynosi 42 metry. Robota oprócz metalu kosztowała 350,000 franków a złocenie 250,000 franków. Cały ten baldachim jest według znawców dziełem niesmacznym. Filary w środek powykręcane, upstrzone kwiatami, ozdobione niesmaczną draperią i wykrygowanymi figurami.

Nad grobem i baldachimem unosi się kopuła, dzieło Michała Anioła. Kopula jest to świątynia w Rzymie zwana Panteonem, postawiona na tym kościele. Spoczywa ona na czterech ogromnych filarach, tak, iż obwód każdego filaru wynosi 220 stóp; jest to wiec obszar sporego kościółka. Wysokość od sklepienia kopułki, zwanej latarnią aż do ziemi wynosi 405 stóp.

U dołu filarów stoją cztery kolosalne, z białego marmuru figury. Pierwsza z tych figur jest ś. Longina z lancą w reku, on bowiem przebił bok Zbawiciela; jest to dzieło Bernini’ego.